top of page
Original on 101 Transparent.png

Paslanma

Pas, su varlığında demir oksijenle reaksiyona girdiğinde üretilen kırmızımsı kahverengi bir malzemedir. Demir oksit ve hidroksil gruplarının bir karışımıdır. Paslanma, metal korozyon formunda yaygın olarak kullanılan terimdir.

 

Nerede Oluşur?

Pas cephe ve çatı sektöründe yaygındır. Bir yandan korunmayan malzemeler nem ve oksijen ile temas edebilir. Pasta rol oynayabilecek diğer faktörler şunlardır: çoğu durumda, askıya alınan demir parçacıklarından dolayı yüzeylere ve / veya kaplamaya maruz kalabilecek frezeleme kalıntısı, demir parçacıkları, matkap talaşı veya yüzey pası.

 

Riski nedir?

İşlem görmeden kaplanmış bir çelik sacda ciddi paslanmaya neden olabilir. Kaplama işlemi sırasında uygun ajanlar ve teknikler kullanılarsa, korozyon veya oksidasyon riski ortadan kaldırılabilir. Ciddi hasar durumunda, korozyonlu parçalar bir kaplamanmalıdır.

 

Önlenebilir mi?

Her zaman değil, işlenmiş parçalar prensipte korozyona dayanıklıdır, ancak bu kaplamalar çelik parçacıklarından paslanma gibi çeşitli faktörler nedeniyle zarar görebilir. Zımparalama veya delme işleminde, parçaları örtmek veya sonradan temizlemek önemlidir.

 

Alttaki kaplamaya zarar vermeden ve mekanik proseslemeye ihtiyaç duyulmadan pas partiküllerinin temizlenebildiği yöntemler bulunmaktadır.

bottom of page